Esas Sermaye Azaltım İşlemleri

Esas Sermaye Azaltımı Neden ve Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esas sermeye azaltımı genel olarak iki nedenden dolayı yapılmaktadır. Bunlardan ilki şirket zararlarını kapamak amacıdır. İkincisi ise sermayenin belirli kısmını pay sahiplerine iade etmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Sermaye azaltımı sonrası firmanın sermayesi limited şirketler için min. 10.000 TL , anonim şirketler için ise de min. 50.000 TL’den az olamaz.

En sık rastlanılan sermaye azaltımı nedeni ; firmaların ciddi biçimde zarar etmesi sonucunda bilançonun düzeltilmesi için firmalar bu yola başvurmaktadırlar.

Sermaye azaltımı sonucunda şirket pay sahiplerine herhangi bir ödeme yapılmamakta olup sadece bilanço üzerindeki şirket zararının düzeltilmesi hedeflenmektedir.

Sermaye arttırımında olduğu gibi sermaye azaltımında da genel kurulda bakanlık temsilcisi bulundurma zorunluluğu vardır.

Öncelikle mersis’ten genel kurul için bakanlık temsilcisi talep edilmelidir.

Sermayenin azaltılmasının sebepleri ile azaltmanın amacı ve azaltmanın ne şekilde yapılacağını gösterir yönetim kurulunca hazırlanmış ve genel kurul tarafından onaylanmış sermayenin azaltılmasına ilişkin rapor ve raporu hazırlayan kişinin faaliyet belgesi de yine ticaret odasına ibraz edilmesi gereken evraklar arasındadır.

 Şirket anasözleşmesinde değişen maddenin tadil tasarısının ve sermayenin azaltılmasına ilişkin yönetim kurulu raporunun onaylandığı, sermayenin azaltılmasının ne tarzda yapılacağının gösterildiği genel kurul karar defterinden noter onaylı toplantı tutanağı

 Beyanda bulunan alacaklı bulunmadığı takdirde 3. ilan tarihinden 2 ay sonraki tarihte hazırlanmış bu hususa ilişkin yönetim kurulu beyanı

 Yukarıda evraklarının tamamının hazırlanması ile bağlı bulunulan ticaret odasına Mersis sisteminden başvurularak sermaye azaltımına ilişkin karar tescil ettirilmelidir

Şahıs Şirketi Kuruluş İşlemleri

Yarım günde şahıs şirketi kuruluş işlemlerinizi tamamlıyoruz.

Devamı

Limited Şirket Kuruluş İşlemleri

Faaliyetinize uygun en doğru şirketi kuruyor, faaliyete geçmenize yardımcı oluyoruz.

Devamı

Anonim Şirket Kuruluş İşlemleri

Anonim şirket kuruluş işlemlerinizi en hızlı bir biçimde sonuca ulaştırıyoruz.

Devamı

Home Ofis veya Sanal Ofis Şirket Kuruluşu

Şahıs şirketi kuruluşunda Home Ofis veya Sanal ofis tercihinze göre kuruluş işlemlerinizi tamamlıyoruz.

Devamı

Müşterilerimiz Ne Diyor?

Sourdough işletmesi olarak Cemal beyle çalışmaktayız şirket kurulumu ve şirket işlemlerinde en iyisi kendisinin başarılarının devamını dileriz .

İşinin ehli profesyonel bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir. Gözünüz kapalı teslim edebilirsiniz. Yardımlarından dolayı kendisine teşekkür ederiz.

Cemal bey alanında uzmanlaşmış bir iş insanı., danışmadan firmanız ile ilgili muhasebe kararları almayın.

Call Now ButtonHemen Arayın..